Oddział Terenowy w Ostrołęce specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących m.in. szeroko rozumianej problematyki rolnictwa i obszarów wiejskich w odniesieniu do obszaru całego województwa mazowieckiego. Poza powyższą problematyką Oddział zajmuje się również kwestiami dotyczącymi systemów zaopatrywania w wodę oraz odprowadzania ścieków, a także zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa i obronności, tj. terenami zamkniętymi z obszaru województwa mazowieckiego. Uczestniczy w wykonywaniu zadań Samorządu Województwa Mazowieckiego w zakresie polityki rozwoju i zagospodarowania przestrzennego województwa oraz bierze udział międzynarodowych projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Do głównych zadań Oddziału należy:
- Współudział w opracowywaniu (aktualizacji), monitorowaniu oraz ocenie dokumentów strategicznych i planistycznych województwa, m.in.:
- Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego – Ustawa z dnia 27 marca 2013 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1945),
- Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 roku. Innowacyjne Mazowsze – Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz.U. z 2018 r. poz. 913 z późn. zm.), Ustawa z dnia 6 grudnia 2006 r o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2018 r. poz. 1307 z późn. zm.).
- Pozyskiwanie i gromadzenie informacji niezbędnych do wykonywania zestawień, opracowań planistycznych oraz prac analityczno-studialnych z zakresu:
- rolnictwa i gospodarki żywnościowej;
- zagospodarowania przestrzeni wiejskiej, w tym wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich;
- uwarunkowań i skutków integracji z UE dla rolnictwa i obszarów wiejskich województwa;
- infrastruktury wodno-kanalizacyjnej;
- terenów zamkniętych (zastrzeżonych) ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa.
- Obsługa obszaru sześciu powiatów, tj. ostrołęckiego, makowskiego, przasnyskiego, ostrowskiego, wyszkowskiego, wołomińskiego oraz miasta Ostrołęki w zakresie przygotowywania projektów:
- wniosków do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;
- postanowień w sprawie uzgodnień projektów dokumentów planistycznych gmin (studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o lokalizacji celu publicznego i decyzji o warunkach zabudowy);
- opinii do projektów gminnych programów rewitalizacji;
- opinii do projektów „uchwał reklamowych”;
- opinii do wniosków o zmianę przeznaczenia gruntów rolnych/leśnych na cele nierolnicze/nieleśne.