Instrukcja korzystania z BIP

Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, składający się z ujednoliconego systemu stron w sieci informatycznej, na których zostaje udostępniona informacja publiczna.

Uwarunkowania prawne

Uruchomienie Biuletynu Informacji Publicznej jest niezbędne dla funkcjonowania ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.) oraz Rozporządzenia MSWiA z 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.

Strona Biuletynu Informacji Publicznej podmiotu składa się z kilku podstawowych elementów:

Menu górnego (w nagłówku strony) zawierającego wszystkie istotne odnośniki, ustawienia ułatwiające dla osób niepełnosprawnych, wyszukiwarkę.

Właściwej treści strony zamieszczonej w środkowej części dokumentu. W tym miejscu będą pokazywać się dane podmiotów, artykuły, treści dokumentów i ogłoszeń itp.

Menu dolnego (w stopce strony) zawierającego Instrukcję korzystania z BIP, Oświadczenie o dostępności strony BIP, informację o Redakcji BIP, Kontakt oraz Mapę Strony.

Podstawowym przeznaczeniem strony BIP jest prezentacja informacji na temat podmiotów zobowiązanych do prowadzenia stron BIP.

Zamieszczone na stronie dane podmiotów zobowiązanych do prowadzenia stron BIP oraz artykuły opatrzone są metadanymi informacji publicznej, czyli

  • tytułem zasobu,
  • czasem wytworzenia zasobu,
  • czasem ostatniej aktualizacji zasobu
  • tożsamością osoby wytwarzającej zasób,
  • tożsamością osoby aktualizującej zasób,
  • statystyką wyświetleń zasobu.

Aby zapoznać się z informacjami w Biuletynie Informacji Publicznej należy kliknąć w odpowiedni link w menu. Do precyzyjnego wyszukiwania informacji służy Wyszukiwarka znajdująca się w górnej części serwisu. Aby skorzystać z wyszukiwarki należy wpisać w pole edycyjne szukaną frazę i nacisnąć przycisk szukaj. Aby skorzystać z opcji rozszerzonych wyszukiwarki należy kliknąć wyszukiwanie zaawansowane.

Serwis oferuje kontrasty kolorystyczne i wielkość czcionek zgodne ze specyfikacją WCAG 2.1 w swojej warstwie podstawowej. Aby zmienić kontrast serwisu na jeden ze schematów dodatkowych należy kliknąć ikonkę panelu dostępności. Panel ten oferuje ponadto wiele innych narzędzi i ustawień przydatnych użytkownikom niepełnosprawnym.